زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

به گزارش زوم ریویو و به نقل از کافه سینما ۱۲ سال بردگی (در سال حضور جاذبه، گرگ وال استریت و نبراسکا)، آرگو (در سال حضور زندگی پای، لینکلن و جانگو) و میلیونر زاغه‌نشین (در سال حضور مورد عجیب بنجامین باتن) جزو شرم‌آورترین انتخاب‌های تاریخ اسکار در رشته بهترین فیلم بوده‌اند که همگی در سال‌های اخیر این جایزه را گرفته‌اند.

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

حتی می‌شود به این انتخاب‌های خجالت آور، فیلم‌های محافظه‌کارانه‌ای چون سخنرانی پادشاه (در سال حضور شبکه اجتماعی و داستان اسباب بازی‌های ۳) را نیز اضافه کرد تا به این نتیجه رسید که آکادمی در سال‌های اخیر به هیچ عنوان انتخاب‌های قابل دفاعی نکرده و معمولا فرامتن را به معیارهای سینما ترجیح داده است. در سال‌های اخیر فیلم‌هایی از جایزه اصلی محروم شده‌اند که به راحتی می‌توانند جزو آثار ماندگار سینما باشند و آثاری مورد توجه قرار گرفته‌اند که فیلم‌های تاریخ مصرف‌دار و حتی در مواردی سطح پایین هستند.

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

 امسال اما فرصت مناسبی بود تا اسکار با یک انتخاب درست از حجم انتقادهایی که علیه‌اش می‌شود کم کرده و آبروریزی سال‌های قبل را تکرار نکند. این‌ بار بردمن فیلمی بود که می‌توانست یک گزینه کاملا مناسب باشد. فیلمی که هم مستقل و محبوب منتقدان است و هم یک اثر خاص با ارزش‌های هنری قابل ذکر که می‌تواند دوباره به جایزه بهترین فیلم که مدتی کاملا تحت تاثیر سیاست قرار گرفته بود اعتبار ببخشد.

از طرفی این فیلمی است درباره صنعت نمایش و آدم‌هایش که موضوع جذابی برای اعضای آکادمی به حساب می‌آید و انتخاب مطمئنی است که می‌تواند تفاوت اسکار با بفتا و گلدن گلوب که جایزه اصلی‌شان به پسربچگی رسید را نیز نشان دهد. در سالی که اغلب پیش‌بینی‌ها حکایت از پیروزی پسربچگی داشتند، آکادمی با انتخاب بردمن هم ژست متفاوت‌ بودن به خود گرفت و هم به شکل هوشمندانه‌ای فیلمی را برگزید که به خاطر فرم منحصر به فرد و لایه‌های مضمونی پیچیده‌اش، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به اثری مهم و شاخص را دارد. البته فیلم لینکلیتر بدون تردید از آثار شایسته توجه امسال است، اما باید قبول که بردمن هم انتخاب جسورانه‌تری بود و هم فیلم سطح بالاتری.

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

ایناریتو با بردمن فرم‌گرایی را در زمینه ساخت فیلم‌های بدون کات و با برداشت‌های بلند ارتقا داد. او در این فیلم علاوه بر پنهان کردن نقاط قطع نماها و شکاندن زمان، با در هم تنیدن جهان عینی و ذهنی شخصیت اصلی خود و تغییر روایت از ناخودآگاه کارکتر به ناظر مستقل در عین پیش‌برد و بسط دادن ایده و داستان، به دستاوردی شایسته تحسین می‌رسد.

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

بردمن فیلمی است که می‌تواند وحدت زمان و مکان را در دل درامی مدرن با فرمی ویژه حفظ کند و از این طریق موضوع مورد بحث‌اش را عمق بخشیده و بر پیچیدگی‌های آن بی‌افزاید. این فیلم برخلاف پیش فرض‌ها، به هیچ وجه در سطح انتقاد از بلاک باسترهای هالیوودی و ارج نهادن به تئاتر به عنوان هنر واقعی باقی نمی‌ماند و با نمایش رابطه تراژیک و چند لایه آدم‌های درگیر صنعت نمایش، از این موضوع فراتر رفته و به بحث مرگ خلاقیت هنرمند و تلاش برای رسیدن به اوج و خود واقعی در صحنه می‌رسد.

در چنین شرایطی چه فیلمی می‌توانست گزینه مناسب‌تری از بردمن باشد؟ فیلمِ ایناریتو هم از جنبه فنی و تکنیکی اثر قابل توجهی بود و هم تیم بازیگری بسیار موفقی داشت. شخصیت اصلی‌اش هم که آدمی شکست خورده و رو به زوال بود که همواره از تم‌های محبوب آکادمی به حساب می‌آید. تازه در آن برخلاف تک تیرانداز آمریکایی و یا سلما خبری هم از گرایش‌های سیاسی نبود. در ضمن برای سینمای آمریکا که دارد با ابرقهرمان‌ها و بلاک‌باسترهایش حسابی پول در می‌آورد، چه فرصتی از این بهتر که تا حدی دل روشنفکران و دوست‌داران جدی سینمای را نیز بدست آورد.

بنابراین به فیلمی جوایز اصلی‌اش را می‌دهد که دارد از فیلم‌های غالب بدنه هالیوود انتقاد می‌کند. یک جور راضی نگه داشتن همه طرز تفکرها و علاقه‌مندان به سینما. البته امیدواریم این سر عقل آمدن اسکار اتفاقی نبوده باشد و در سال‌های بعد باز سر و کله فیلم‌های جهت دارد دور و بر جایزه بهترین فیلم سال پیدا نشود و آثاری که از نظر سینمایی و جهان‌بینی در سطح بالایی قرار دارند مورد توجه قرار بگیرند. با وجود این برخی انتقادها هنوز به اسکار وارد است و مثلا امسال نیز نمی‌توان به هیچ عنوان نادیده گرفتن آثاری چون بین ستاره‌ای (کریستوفر نولان)، فاکس کچر (بنت میلر)، دختر گمشده (دیوید فینچر) و البته فیلم لگو را از یاد برد.

چرا انتخاب Birdman به نفع آکادمی اسکار بود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

You must be logged in to post a comment.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود