زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

 

۱- پرسش بزرگ: قهرمانی به نام بتمن از کجا آمده و چرا هنوز تا این حد برای برخی از مردم جذابیت دارد؟

چرا این پرسش مطرح است زیرا فیلم «کیپ کروسدر» با عنوان شوالیه سیاه با فروش هنگفتش و نیز نقد های جنجال برانگیز درباره ایفای نقش «جوکر» توسط «هیت لجر»، هنرپیشه مطرح هالیوود که در ماه ژانویه درگذشت، به یکی از پدیده های سینمایی سال ۲۰۰۸ تبدیل شده است.. این قهرمان از کجا می آید شخصیت بتمن ساخته و پرداخته ذهن باب کین هنرپیشه و بیل فینگر نویسنده است.

این دو در سال ۱۹۹۳ همکاری خود را در خلق شخصیتی برای مجموعه Detective Comics آغاز کردند.طرحهای اولیه از بتمن امروزی بسیار فاصله داشت.‎/.ابرقهرمانی بالدار با تن پوش قرمز که امروزه همه ما آنرا می شناسیم.با گذشت زمان و ارائه چند طرح دیگر توسط این دو هنرمند، شخصیتی که بیشتر شبیه بتمن شوالیه سیاه ۲۰۰۸ بود متولد شد.این مرد در مدت کوتاهی ستاره کارتون ها و فیلم هایی شد که با نام او اکران می شدند!

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۲- دلیل چنین موفقیتی چه بود؟

از همان ابتدای کار، بتمن با سایر ابر قهرمان ها تفاوت داشت.رقیبهای او، سوپر من و مرد عنکبوتی لباسهایی با رنگهای اصلی پرچم امریکا به تن دارند، درحالیکه بتمن لباسی به رنگهای سرمه ای و مشکی به تن دارد و از این بازیهای پشت پرده بری است.از طرفی هیچ ابرقهرمان دیگری چنین داستان زندگی غم انگیزی ندارد.

زمانیکه «بروس وین» پسر بچه خردسالی است، قتل والدینش را به دست ولگرد بیرحمی به نام «جوچیل» می بیند و با خود عهد می بندد که پس از آن تمام عمر و انرژی خود را صرف گرفتن انتقام آنها کند و تمام مجرمین زیرزمینی را به سزای اعمالشان برساند.او در دوران کودکی تصادفاً در چاهی پر از خفاش می افتد و این مسئله بعدها در انتخاب سبک برای او بی تاثیر نمی ماند.

پس از تلخکامی های دوران کودکی، بروس خانه قصر مانند خود را ترک می کند و راهی شرق آسیا می شود.در همین جریان با یک مربی خشن و جدی به نام «دوکار» آشنا می شود و فنون رزم را از این استاد فرا می گیرد.‎/. موضوع دیگری که در مقایسه برای کودکان جذابیت دارد، اینست که سوپر من از سیاره دیگری می آید، اما بتمن زمینی است و واقعی تر به نظر می رسد.کوین اسمیت، از قول کارگردان فیلم می گوید:«بتمن درباره بیم است و سوپرمن درباره امید، و این تفاوت اصلی این دو است!»

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

پیشرفت این شخصیت از انیمیشن تا فیلم چگونه بود اولین جرقه شکل گیری شخصیت بتمن در سال ۱۹۶۶ با پخش یک مجموعه تلویزیونی در امریکا با نام ماجراهای کتاب طنز زده شد.از این مجموعه استقبال فراوانی به عمل آمد، اما به دلایلی پس از یک دوره موفقیت دو ساله ناگهان این مجموعه با تمام شخصیت های محبوبش به فراموشی سپرده شد و با رکود مواجه گشت.

پس از آن در طی ۲۰ سال مجموعه های متعددی با همان مضمون ساخته شد، اما نتوانست همان میزان محبوبیت را کسب کند.سرانجام درحالی که به نظر می رسید شخصیت بتمن نفس های آخرش را می کشد، نویسنده ای مجموعه چهار جلدی «شوالیه سیاه بازمی گردد» را تالیف کرد و جانی دوباره به این شخصیت بخشید و از همان زمان بتمن محبوبیت از دست رفته خود را بازیافت و دوباره متولد شد!

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۳- چه چیزی بتمن کنونی را متفاوت جلوه می دهد؟

در نسخه جدید بتمن مرد ۵۰ ساله ای است که به دوران بازنشستگی خود پایان می دهد و به قصد گرفتن انتقام انسانهای رنج دیده و آسیب پذیر به مبارزه با اشرار زمان خود و تروریست های شهر «گوتام» برمی خیزد.برداشت تیم برتون از بتمن در سال ۱۹۸۹ شباهت زیادی با بتمن کنونی داشت که به شخصیت قبلی تر از وی متعلق به مایکل کیتون جنبه ای تاریک تر و خشونت بارتر افزوده بود.

در این نسخه جدید نیز مانند نسخه های پیشین بتمن، تاکید اصلی بر این است که بروس وین نه تنها به هیچ عنوان یک «قهرمان» نیست، بلکه انسانی عادی از بطن یک جامعه است که بیشتر هوشیار و زیرک به نظر می رسد تا قهرمان!به نظر می رسد بتمن از این نقطه نظر از تمام داستانهای ابرقهرمانی پیشین متفاوت است.او از پیشرفته ترین تکنولوژی ها بهره می گیرد و ابزارش قدرت بدنی، پول و هوش سرشار مشهورش است.از دیدگاه منتقدین این اولین بار بود که یک ابرقهرمان مخاطبانش را انسانهایی عاقل و بالغ قلمداد می کرد! از همین رویکرد، روزنامه واشنگتن پست از آن به عنوان «قصه خشونت مدنی» یاد کرد.

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۴- اتفاق بعدی چه بود؟

پس از اولین نسخه که موفقیت کمتری بدست آورد، برتون توسط استودیو برکنار شد و جست وجو برای روی کار آوردن کارگردان محبوبتری آغاز شد.قطعاً حاصل اولین تلاشهای جول اسکوماچر به نام «بتمن برای همیشه»با نقش آفرینی وال کیلمر موفقیت هایی گیشه ای کسب کرد.اما نسخه بعدی، بتمن و رابین که حاصل کار جرج کلونی بود به خاطر سبک مبالغه آمیزش مورد تمسخر مخاطبان و منتقدین قرار گرفت.

بدنبال آن با روی کار آمدن ابر قهرمانان جدیدی از جمله مرد عنکبوتی و ایکس من که آشکارا الهام گرفته از اثر اورجینال برتون بودند تحولی در دنیای فیلم های قهرمانی روی داد و کم کم شخصیت بتمن رو به فراموش شدن گذاشت.در نهایت در سال ۲۰۰۵ کریستوفر نولان با نسخه جدیدی به نام «بتمن آغاز می کند» بتمن همیشه پیروز را به شکل کریستیان بیل دوباره به صحنه ها بازگرداند.

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۵- چرا گیشه همواره در جست وجوی ابرقهرمان هاست؟

جواب ساده است!مخاطبان همیشه در جست وجوی چنین شخصیت هایی در فیلم ها هستند.هالیوود نخستین بار در سال ۲۰۰۰ پس از موفقیت چشمگیر و غیر منتظره ایکس من به این واقعیت پی برد و از آن هنگام هم هیچ گاه این فرمول با شکست روبه رو نشده است.این امر تا حدودی نتیجه علاقه خوانندگان کتاب به کتاب های ماجراجویانه و در نتیجه فیلم های ساخته شده بر اساس این کتابهاست و بخشی دیگر از آن هم نتیجه استودیوهای فیلمسازی است که می توانند با تلاشهای ویژه بصری انواع مختلف و متعددی از عناصر فانتزی خود را برای هرچه جذاب تر کردن این فیلم ها بکار بگیرند.

ممکن است دلایل درک ناپذیر دیگری نیز برای محبوبیت این نوع فیلمها وجود داشته باشند.جاش فلاناگان، بلاگر سینمایی، در این باره می گوید:«این نوع فیلمها را می توان تا حد زیادی وطن دوستانه تلقی کرد.در واقع این سبک همان چیزی است که ایالات متحده در شرایط کنونی شدیداً خواستار آن است.این بحث ها در روزهای اخیر در بین عده زیادی از مردم طنین انداخته است.

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۶- آیا این موفقیت مداوم خواهد بود؟

با نگاهی به موفقیت چشمگیری که شوالیه سیاه بدست آورد جواب مثبت است.

اما اگر فیلم های دیگر از این دست از جمله مرد آهنی را در نظر بگیریم که ۵۶۵ میلیون دلار فروش داشت و به رغم نقش آفرینی ستارگانی چون رابرت دونری جی آر و وینت پالترو در آن نتوانست محبوبیت شوالیه سیاه را به دست آورد، خواهیم دید که این بحث هنوز جای تعمق دارد.منتقد سینمایی راس دوتات معتقد است:«در حال حاضر راه برای تلاشهای ادبی به منظور آفرینش شخصیتهایی که دست کم به اندازه مرد آهنی ابهام دارند، کاملاً هموار شده است.»

بنا به گفته ها، مارول، شخصی که امتیاز بیشتر کتابها و داستانهای ابر قهرمانی (البته غیر از بتمن) متعلق به اوست، در حال حاضر استودیوی فیلمسازی مستقل خود را تاسیس نموده و برای چنین داستانهایی که وی از سال ۱۹۳۹ آنها را به چاپ می رسانده، آینده بسیار درخشانی پیش بینی می کند.

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۷- در مورد خود بتمن چطور؟

آینده این شخصیت بسیار درخشان به نظر می آید.موفقیت فیلم جدید بتمن ساخت قسمت دوم آن را تضمین می کند.سری جدید کتابهای ماجراهای بتمنRIP مجموعه عظیم هواخواهان خود را یافته است و بحث های هیجان انگیز در میان این عده بیشتر در این باره است که این قهرمان سرانجام می میرد یا خیر با این وجود بنظر نمی آید حتی از میان برداشته شدن بتمن باعث نابودی کامل این شخصیت گردد.

داگلاس ولک، از منتقدان برجسته سینمایی در این باره می گوید:«در واقع چیزی به نام نسخه نهایی بتمن وجود ندارد.‎/.بلکه به تعداد فیلمسازانی که روی این داستانها کار می کنند، می تواند برداشتهای متفاوتی از بتمن وجود داشته باشد و تمام اینها می توانند بصورت فیلم ساخته شوند و محبوبیت شخصیت محوری بتمن را چند برابر کنند.»

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

۸- آیا بتمن برترین ابرقهرمانی است که تاکنون خلق شده؟

بله، زیرا:

– او اغلب بخاطر هوش استقرایی سرشاری که دارد، برترین کارآگاه جهان برشمرده می شود.

– تلخکامی های او در دوران کودکی و روحیه افسرده، غمگین و متفکر او، وی را همواره از شخصیتهای ساده تر و کم عمق تری همچون سوپرمن بسیار جذاب تر و جالب تر می نمایاند.

– او هرگز نمی تواند با نسخه اشعه ایکسی، نیروهای عنکبوتی و یا قدرتهای ماورائی مقابله کند.او حتی نمی تواند پرواز کند، فقط از شنل خود برای جهش های بلند استفاده می کند!

– نسخه تلویزیونی متعلق به سالهای ۱۹۶۰ همواره شخصیتی خنده آور و مضحک از او در ذهن ها باقی می گذارد.

هشت پرسش در رابطه با فیلم شوالیه تاریکی

منبع: نقد فارسی

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

You must be logged in to post a comment.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود