زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

«هنر جنگ» مخاطب را از همان ابتدا در دنیایی از سحر و جادو و طلسم و موجوداتی با دندان های بر آمده از دهان با صحنه پردازی های مختلف مواجه می کند که برای او باور پذیر نیستند و در پایان نیز می توان حدس زد که در صورت موفقیت تجاری فیلم سازندگان دنباله آن را بسازند

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

نام فیلم: Warcraft. کاگردان: دانکن جونز، فیلمنامه: چارلز لیویت، دانکن جونز، مدیر فیلمبرداری: سایمون دوگان، تدوین: پل هرش، موسیقی: رامین جوادی، بازیگران: تراویس فیمل(سر آدوین لوتار)، بن فاستر(مدیو، نگهبان)، دومینیک کوپر(پادشاه رین)، پائولا پاتن(گرونا هالفورسن)، توبی کبل(چیفتان دورتان)، بن شانتزر(کادگار)، روبرت کازیسنکی(اورگریم دومهم)، کلنسی براون(سیاه دست)، محصول: آمریکا، ۲۰۱۶، ۱۲۳ دقیقه.


«هنر جنگ» یک بلک باستر اقتباسی از بازی رایانه ای پرطرفدار و محبوب شرکت بلیزارد به کارگردانی دانکن جونز است که پیش از این دو فیلم کم هزینه و موفق «ماه» و «کد منبع» را در کارنامه خود داشت و پس از آنکه سام ریمی به خاطر عدم توافق با شرکت بلیزارد برای اجرای طرح هایش از پروژه کنار رفت جونز برای ساخت فیلم انتخاب شد و همراه چارلز لیویت بر اساس داستانی از کریس متزن فیلمنامه «هنر جنگ» را نوشتند.

«هنر جنگ» پیش از کارگردانی در فیلمنامه دارای ضعف های بسیاری است و با توجه به اینکه کاربر در این بازی محبوب، خود یکی از اجزای پرفورمنس است و می تواند نقشی تاثیرگذار در سرنوشت شخصیت های داستانی داشته باشد یکی از مهمترین وظیفه سازندگان استفاده از تکنیک های مدرن داستان نویسی برای تاثیر روانی بر مخاطب و باورپذیر کردن شخصیت ها بود

که متاسفانه به خاطر شخصیت ها و روایت های موازی بسیار بازی «هنر جنگ» ضعف نگارشی فیلمنامه به دلیل استفاده از شکل روایی کلاسیک و روایت های فرعی بسیار و تغییر زیاد صحنه ها فیلم قدرت ایجاد ارتباط با مخاطب را ندارد. 

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

شاید اگر داستان را نویسنده ای مانند ماریو وارگاس یوسا می نوشت با تکنیکی که او در نوشتن چند روایت تو در تو و موازی دارد سطح تکنیکی داستان تا این حد ضعف نداشت. «هنر جنگ» یک فیلم فاجعه با داستانی مشابه تمام فیلم های این ژانر نبرد دو گروه خیر و شر، حمله به زمین برای نابودی آن و مقاومت انسانها در برابر مهاجمین با عناصر کلیشه ای فیلم فاجعه ها است که سبب شده مخاطب در یک دایره تکراری و کسل کننده تمام فیلم های این ژانر قرار بگیرد.

جونز و لیویت در شخصیت پردازی ضعف دارند و برخی از کاراکترها در حد تیپ باقی مانده اند مثل «چیفتان دورتان» که یکی از فرماندهان ارک می باشد و همراه «ماک گورا» برای نبرد و تصرف زمین آمده و یکبارهتغییر موضع می دهد و خواهان صلح با زمینی ها و نبرد با مهاجمین است یا «گرونا» که یکی از اسیران «ارک ها» است

وقتی به دست انسانها اسیر می شود به عنوان یکی از مشاوران و بعد همرزم پادشاه انتخاب می شود و حتی کشته شدن پسر لوتار و برادرزاده ملکه در گفتگویی که او برای «دورتان» ترتیب می دهد سبب تردید به او نمی شود و باعث می شود بیشتر مورد اعتماد قرار گیرد و لوتار که به تازگی پسرش را از دست داده مست روی یک میز دراز کشیده و به محض دیدن گرونا شروع به یادآوری خاطرات و گفتگوهای عاشقانه می کند

و با اینکه داستان در قرون وسطی در جریان است اما رفتار لوتار پس از مرگ پسرش نوعی پوچ گرایی انسان مدرن مانند شخصیت اصلی رمان بیگانه آلبر کامو است و هیچ سنخیتی با یک گلادیاتور قرون وسطایی مثل لوتار ندارد.

جونز در مصاحبه ای ادعا کرده بود فیلمش تلفیقی از «ارباب حلقه ها» و «آواتار» است و اتفاقا با توجه به موفقیت «ارباب حلقه ها» در باور پذیری شخصیت هایش مخاطب از دیدن ارک های جونز هیچ لذتی نمی برد

و خیلی زود در مقایسه ذهنی آنها با ارک های «ارباب حلقه ها» تصویر ارک های پیتر جکسون ضعف جونز را در شخصیت سازی آشکار می کند. در عین حال سعی کرده با ساختن شخصیت هایی سبز رنگ و نبرد در جهانی سرسبز و زیبا تصویری از آواتار را نیز زنده کند که باز هم موجودات سبز او توان حقیقی ساختن ایده هایش را ندارند.

«هنر جنگ» در بازیگری نیز ضعف فیلم های مشابه این ژانر را دارد و بازی شخصیت های غرق شده در گریم ملموس و قابل دیدن نیست در عین حال استفاده از جلوه های بصری به حدی زیاد است که زمانی برای بازنمایی روایت های مختلف شخصیت های داستان باقی نمی ماند و در واقع فیلم تبدیل به یک فیلم پر برخورد سرگرم کننده می شود.

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

یکی از ضعف های جونز در «هنر جنگ» عدم ارائه طلاعات و اتفاقات جدید برای مخاطب در روند روایتش برای لذت بردن مخاطبی است که در بازی خود یکی از اجزای اصلی داستان است و حالا در سطح یک تماشاگر تقلیل پیدا کرده و همین سبب نا امیدی مخاطبین بازی می شود. جونز تلاش کرده که پایان بندی فیلم را غیر قابل پیش بینی کند

و گرونا پس از قتل پادشاه به دستور او مامور می شود که بین ارک ها و انسان ها صلح برقرار کند در حالی که او قاتل پادشاه است و لوتار برای نبرد با ارک ها با متحد کردن پادشاهی مختلف ارتشی برای نبرد با ارک ها آماده کرده فیلم به پایان می رسد.

جونز تحت تاثیر بازی، هنر جنگ را با ساختن قلمرو و شخصیت ها از طریق CGI با نماهای بسیار جلوه های بصری دنیایی شبیه بازی های کامپیوتری ساخته و در حقیقی کردن آنها ضعف دارد. هر چند استفاده دانکن جونز از جلوه های بصری جسورانه است اما «هنر جنگ» را به فیلمی با صحنه های بسیار زیاد زد و خورد تنزل داده که توان رقابت با ارباب حلقه ها را ندارد

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

در واقع اولین ضعف فیلم داستان و شخصیت پردازی است و سپس ضعف کارگردانی و ساختن کاراکترها و قلمروهایی است که به شدت تحت تاثیر CGI و کپی برداری از دو فیلم یاد شده فاقد ایده ای نو و خلاق برای مخاطب است.
داستان با تکیه بر کلیشه نبرد دو گروه خیر و شر و شکست شر و پلیدی و یک روایت عاشقانه در دل این نبرد سعی می کند سطح خود را از کلیشه های رایج بالا بکشد اما توان رها کردن خود از ضعف هایش را ندارد.

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

مثلا مدیو نگهبان و محافظ انسانها در حال ساخت گالوم برای جان دادن به آن است که یک شاگرد که آموزش خود را نیمه کاره رها کرده منجی مردم می شود برای جلوگیری از مدیو که هیچ پرداخت مناسبی برای غلبه فل بر مدیو و تغییر درونی او در طول روایت به صورت منطقی وجود ندارد تا یکباره در او ظاهر می شود حتی کشمکش درونی برای جلوگیری یا مبارزه با این تسخیر درونی دیده نمی شود.

«هنر جنگ» مخاطب را از همان ابتدا در دنیایی از سحر و جادو و طلسم و موجوداتی با دندان های بر آمده از دهان با صحنه پردازی های مختلف مواجه می کند که برای او باور پذیر نیستند و در پایان نیز می توان حدس زد که در صورت موفقیت تجاری فیلم سازندگان دنباله آن را بسازند.

با اینکه تفکر صلح و کشته شدن پادشاه به وسیله گرونا یک چالش جدی در داستان است که در صورت پرداخت داستانی مناسب می توانست فیلم را از سقوط نجات دهد اما عملا این وجه مهم رها شده تا شاید در قسمت بعدی به آن پرداخته شود.

نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ

بازی بازیگران به دلیل استفاده بسیار زیاد از جلوه های بصری و ریتم تند اتفاقات قابل مشاده نیست به خصوص بن فاستر که مانند یه انسان فریز شده دو شخصیت را بازی می کند و هیچ تغییر و تحولی در هر دو حالت او دیده نمی شود مگر با غرق شدن در گریم. به طور کلی «هنر جنگ» فیلمی سرگرم کننده با داستانی شعار زده است که می تواند مخاطبینش را سرگرم کند در صورتی که بدون تفکر به تماشای آن بنشینند.

دیدگاه‌ها برای نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ بسته هستند
محمد
۲۹ مرداد ۱۳۹۵

دیدگاه‌ها برای نقد و بررسی فیلم پر مخاطب هنر جنگ بسته هستندنظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

نظر ها بسته شده اند

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود