زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

نامزد های بهترین فیلم اسکار 2015

بنابر گزارش زوم ریویو به نقل از فیلم فنز ؛ بازار پیش بینی ها برای برنده جایزه بهترین فیلم بزرگترین و معتبرترین رقابت سینمایی سال یعنی اسکار ، بسیار داغ است . امسال در بخش بهترین فیلم رقابت اصلی براای دریافت جایزه اسکار بین دو فیلم است که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

 

امسال در بین ۸ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم ، رقابت اصلی بین دو فیلم است که در طول فصل جوایز باهم رقابت شدیدی داشته اند ، البته بعضی از فیلم های دیگر هم می توانند همه را غافلگیر کنند . در بین این فیلم ها ، دو فیلم هستند که بیشترین نامزدی را در اسکار ۲۰۱۵ با نامزد شدن در ۹ بخش دارند .

فیلم های ««۱۲ سال بردگی»» ، ««آرگو»» ، ««هنرمند»» ، ««سخنرانی پادشاه»» و ««مهلکه»» ۵ فیلمی هستند که جایزه اسکار بهترین فیلم را در سال های اخیر تصاحب کرده اند .

بررسی نامزدهای بخش بهترین فیلم :

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۱. بازی تقلید / The Imitation Game

فیلم ««بازی تقلید»» درباره زندگی تراژیک آلن تورینگ ریاضی دان بریتانیایی می باشد ، تورینگ در جریان جنگ جهانی دوم توانست پیام های محرمانه نیروی دریایی آلمان ها را رمزگشایی کند و جان هزاران نفر را نجات دهد این کار او از طرفی مقدمه ای بود برای پایان جنگ جهانی دوم اما در سال ۱۹۵۲ به دلیل همجنسگرایی که در آن زمان در بریتانیا جرم محسوب می شد توسط دولت موردغضب قرار گرفت و در سال ۱۹۵۴ به زندگی خود خاتمه داد .

مورتن تیلدوم کارگردان ناشناخته ای بود که تصمیم گرفت زندگی تراژیک و هیجانی این ریاضی دان را به تصویر بکشد و به شدت بر سر زبان ها بیوفتد ، این کارگردان نروژی فیلم ««بازی تقلید»» را از روی فیلمنامه گراهام مور ساخت و برای کارش توانست نامزد دریافت جوایز اسکار ، گلدن گلوب ، بفتا و انجمن کارگردانان شود . گراهام مور هم نویسنده ناشناخته ای بود که فیلمنامه ««بازی تقلید»» را از روی کتاب هاجز نوشت و او هم در اولین کار بزرگش شاهکار کرد او هم مثل تیلدوم برای کارش توانست نامزد دریافت تمام جوایز مهم فصل جوایز امسال بشود .

بندیک کامبربچ بازیگر بریتانیایی در نقش آلن تورینگ ظاهر شد و برای کارش نامزد دریافت جایزه اسکار ، گلدن گلوب ، بفتا و انجمن بازیگران شد ، از دیگر بازیگران ««بازی تقلید»» می توان به کایرا نایتلی نقش مکمل زن این فیلم اشاره کرد که مثل کامبربچ نامزد دریافت جوایز اسکار ، گلدن گلوب و بفتا و … شده است .

مهمترین جوایز فیلم ««بازی تقلید»» در فصل جوایز ، تصاحب جایزه جشنواره فیلم تورنتو و انجمن منتقدان نیویورک می باشد اما پس از این جشنواره و با ورود فیلم های بزرگ دیگر به رقابت ، این فیلم همچنین نامزد دریافت جوایز گلدن گلوب و بفتا هم شد اما دیگر نتوانست جوایز معتبری را دریافت کند . فیلم ««بازی تقلید»» در ۸ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده است اما شانسی برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم ندارد از طرفی دیگر با ساخت این فیلم همه عوامل آن که اکثرا ناشناخته بودند بهترین سال خود را سپری کردند و زندگی حرفه ای آن ها پس از این متحول خواهد شد .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۲. هتل بزرگ بوداپست / The Grand Budapest Hotel

فیلم ««هتل بزرگ بوداپست»» همانند نامش درباره یک هتل با همین نام است که درسال ۱۹۳۰ وقتی که شعله های جنگ درحال روشن شدن است به واسطه تلاش و هوش و سیاست مهماندار به همراه شاگردش به یکی از برترین تفریحگاه های اروپا تبدیل می شود اما ماجرا وقتی شروع می شود که یکی از مهمان های ثابت این هتل که پیرزنی بسیار پولدار و اشرافی است می میرد و یک تابلوی نقاشی ارزشمند به مهماندار هتل می رسد که این تابلو سرنوشت مهماندار و شاگردش را عوض می کند .

وس اندرسون کارگردان ««هتل بزرگ بوداپست»» که به ساخت فیلم های کمدی و فانتزی پرمعنا مثل همین فیلم معروف است قبل از این ۳ بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود . اندرسون فیلمنامه این فیلم را هم خود با الهام از روی آثار اشتفان تسوایگ نوشته است . اندروسون برای کارگردانی و نویسندگی این فیلم توانست در هر دو بخش بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت جوایز اسکار ، گلدن گلوب و بغتا شد که فقط توانست جایزه بفتا بهترین فیلمنامه اورجینال را تصاحب کند او همچنین برای کارگردانی نامزد دریافت جایزه انجمن کارگردانان شد که در دریافت آن ناکام بود .

رالف فاینس ، اف موری آبراهام ، متیو آمالریک ، تیلدا سوئینتون ، آدرین برودی ، ویلم دفو ، جود لاو و ادوارد نورتون از بازیگران ««هتل بزرگ بوداپست»» می باشند که از بین آن ها رالف فاینس که نقش اصلی فیلم را ایفا کرد فقط توانست نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شود .

فیلم ««هتل بزرگ بوداپست»» در گلدن گلوب همه را غافلگیر کرد و توانست جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم کمدی یا موزیکال را تصاحب کند و نامزد دریافت جوایز بفتا و منتخب منتقدان شود . این فیلم که نامزد دریافت جایزه اسکار در ۹ بخش می باشد همچنین برنده جوایز بعضی از انجمن ها هم شد و یکی از فیلم هایی است که می تواند در مراسم همه را غافلگیر کند و جایزه اسکار بهترین فیلم را به خانه ببرد اما قطعا از شانس های اصلی دریافت این جایزه نیست .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۳. پسربچگی / Boyhood

فیلم ««پسربچگی»» که ساخت آن از سال ۲۰۰۲ شروع شد و ۱۲ سال طول کشید درباره بلوغ می باشد این فیلم ۱۲ سال از عمر یک پسربچه و خانواده اش از دوران دبستان تا سن بلوغ و پایان کالج به تصویر می کشد و به مسائل عمده خانواده ، تاثیر اجتماع در رفتارها و تردیدهای جوانی این پسر می پردازد .

ریچارد لینکلتر که قبل از این سابقه دوبار نامزدی اسکار را دارد در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد که قرار است چنین فیلمی را بسازد و طی ۱۲ سال از یک پسربچه و بازیگران دیگر فیلمبرداری کند تا تاثیر گذر زمان و بلوغ را به تصویر بکشد ، لینکلیتر که خود نویسنده ««پسربچگی»» هم بود داستان فیلم را با هر اتفاقی که برای این پسربچه می افتاد سازگار می کرد و داستان ثابتی نداشت .

فیلمبرداری فیلم در تابستان ۲۰۱۳ به پایان رسید و بالاخره در نیمه های سال ۲۰۱۴ به اکران در آمد ، منتقدان هنگام مشاهده این فیلم فهمیدند که یک شاهکار است و ارزش ۱۲ سال کار را داشته است و به این شاهکار امتیاز کامل ۱۰۰ از ۱۰۰ را دادند که فقط ۱۱ فیلم دیگر در تاریخ این امتیاز را گرفته اند . لینکلیتر هم برای شاهکار خود در بخش کارگردانی جوایز گلدن گلوب و بفتا را تصاحب کرد اما نتوانست جایزه انجمن کارگردانان را دریافت کند ، در بخش نویسندگی هم نامزد دریافت جوایز اسکار ، گلدن گلوب و بفتا شد .

الار کولترین بازیگر نقش اصلی ««پسربچگی»» می باشد کسی که از ۵ سالگی در این فیلم ایفای نقش کرد ، از دیگر بازیگران فیلم می توان و اتان هاوک و پاتریشا آرکت نقش های مکمل مرد و زن این فیلم اشاره کرد . اتان هاوک مثل پاتریشا آرکت نامزد دریافت همه جوایز اسکار ، گلدن گلوب ، بفتا و انجمن بازیگران شده است اما مثل پارکت که همه جوایز را دریافت کرده و فقط جایزه اسکار باقی مانده  نیز نبوده است .

فیلم ««پسربچگی»» همه جوایز گلدن گلوب ، بفتا و منتخب منتقدان را تصاحب کرده است و یکی از دو شانس اصلی دریافت جایزه اسکار ۲۰۱۵ می باشد . باید دید ««پسربچگی»» که در ۶ بخش اسکار ۲۰۱۵ نامزد دریافت جایزه است ، فصل جوایز درخشان خود را می تواند با جایزه اسکار به پایان برساند یا خیر .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۴. سلما / Selma

فیلم ««سلما»» زندگینامه مارتین لوتر کینک جونیور می باشد کسی که برای کسب حقوق شهروندی به خصوص حق رای برای سیاه پوستان به مبارزه پرداخت . لوتر کینگ بعدها توانست جایزه صلح نوبل را دریافت کند اما در سال ۱۹۶۸ وقتی که ۳۹ سال داشت ترور شد .

آوا دوورنی کارگردانی فیلم ««سلما»» را بر عهده داشت و فیلم را از روی فیلمنامه ای که پل وب نوشته بود ، ساخت . دوورنی برای کارگردانی این فیلم در جوایز معتبر فقط توانست نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شود و برای جوایز معتبر و بزرگ دیگر نتوانست به جمع نامزدهای نهایی راه یابد . در بخش های دیگر هم وضعیت فیلم به همین شکل بود و به همین دلیل به جوایز معتبر و حتی به آکادمی اسکار نیز اتهام نژادپرستی زدند .

دیوید اویلو ، اوپرا وینفری ، تام ویلکینسون ، تیم راث و کارمن اجوجو از بازیگران ««سلما»» بودند و از بین آن ها دیوید ایلو که نقش مارتین لوتر کینگ را در فیلم ایفا کرد توانست نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شود .

فیلم ««سلما»» که تنها در ۲ بخش اسکار ۲۰۱۵ نامزد دریافت جایزه اسکار است ، تقریبا هیچ شانسی برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم ندارد و تنها پیروزی عوامل آن که اکثرا مثل دیوید اویلو و آوا دوورنی تازه کار هستند می تواند این باشد که پس از این در فیلم های سطح بالا کار خواهند کرد .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۵. تک تیرانداز آمریکایی / American Sniper

فیلم ««تک تیرانداز آمریکایی»» روایت زندگی کریس کایل می باشد ، کایل عضو واحدهای کماندویی نیروی دریایی آمریکا است این تک تیرانداز در چهار دوراه حضور خود در عراق بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بیش از ۱۶۰ نفر را کشت .

کلینت ایستوود که بزرگترین و پرافتخارترین کارگردان حاضر در اسکار امسال می باشد این فیلم را کارگردانی کرده است . ایستوود که تا کنون چهار جایزه اسکار را برنده شده است این فیلم را از روی فیلمنامه جیسون هال که برگرفته از کتاب خاطرات کریس کایل می باشد نیز کارگرانی کرد . ایستوود برای کارگردانی ««تک تیرانداز آمریکایی»» نتوانست در بخش کارگردانی نامزد دریافت جوایز اسکار و گلدن گلوب شود اما بر خلاف او جیسون هال توانست نامزد دریافت جوایز اسکار و بفتا در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی شود .

بردلی کوپر ، سیه نا میلر و کایل گالنر از بازیگران فیلم می باشند که از بین آن ها کوپر برای ایفای نقش شخصیت کریس کایل در فیلم توانست نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شود .

فیلم ««تک تیرانداز آمریکایی»» که در ۶ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار است از آن دسته فیلم هایی می باشد که پتانسیل آن را دارند که همه را غافلگیر کنند و جایزه اسکار بهترین فیلم را برای خود تصاحب کنند اما روی کاغذ و در حالت طبیعی این فیلم از شانس های اصلی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نمی باشد .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۶. مرد پرنده ای / Birdman

فیلم ««مرد پرنده ای»» یک کمدی سیاه و جسورانه درباره ریگان تامسون می باشد ، تامسون یک بازیگر هالیوودی بوده که دو دهه قبل به واسطه بازی در یک فیلم بلاک باستری به نام ««مرد پرنده ای»» بسیار مشهور می شود اما حالا پس از دو دهه شهرتش لکه دار شده است و برای اینکه دوباره روی جلد روزنامه ها برود تصمیم می گیرد یک نمایش تئاتر در برادوی که خود او را کارگردانی ، نویسندگی و در آن بازی می کند نیز اجرا کند .

الخاندرو گونزالز ایناریتو کارگردان مکزیکی پرآوازه که به ساخت فیلم های جسورانه مشهور است ، فیلم ««مر پرنده ای»» را کارگردانی کرد او همچنین به همراه سه نفر دیگر فیلمنامه فیلم را هم نوشت . ایناریتو که سابقه نامزد شدن در اسکار برای کارگردانی فیلم ««بابل»» را دارد امسال هم در بخش کارگردانی و هم در بخش فیلمنامه نامزد دریافت جوایز اسکار ، گلدن گلوب و بفتا شده است که فقط توانسته جایزه گلدن گلوب بهترین فیلمنامه را دریافت کند همچنین در بخش کارگردانی جایزه انجمن کارگردانان را تصاحب کرد .

فیلم ««مرد پرنده ای»» که در ۹ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار است و توانسته نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم گلدن گلوب و بفتا شود ، یکی از دو فیلمی است که شانس اصلی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم می باشد . از آن جایی که منتقدان عموما نظر مثبتی به فیلم داشته اند و امتیاز کلی ۸۸ از ۱۰۰ را به آن داده اند ، ایناریتو به همراه همکارانش بسیار امیدوار هستند که جایزه اسکار بهترین فیلم به آن ها برسد .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۷. شلاق / Whiplash

فیلم ««شلاق»» درباره یک درامر یا همان نوازنده درام پر تلاش به نام اندرو نیمن می باشد او که در هنرستان شیفر درحال یادگیری نوازندگی است سعی دارد نظر استاد به شدت سختگیر و شناخته شده خودش یعنی ترنس فلچر را جلب کند .

دیمین چازل کارگردان جوان و تازه کار ««شلاق»» را از روی تجربیاتش در باند دبیرستان پرینستون ساخته است . چازل که علاوه بر کارگردانی نویسندهگی فیلم را هم برعهده داشته است در بخش کارگردانی فقط توانست نامزد دریافت جایزه بفتا شود اما در بخش فیلمنامه نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شده است . فیلم چازل از همان ابتدا موردتوجه طرفداران و منتقدان قرار گرفت و اغلب در لیست بهترین فیلم های سال از نگاه منتقدان جای داشت .

میلس تلر ، جی کی سیمونز ، پاول ریسر و آستین استول از جمله بازیگران ««شلاق»» هستند . نقطه عطف فیلم که نقش بسیار زیادی در نامزد شدن این فیلم برای دریافت جایزه بهترین فیلم داشت ، بدون شک جی کی سیمونز بازیگر نقش مکمل این فیلم بود . سیمونز به زیبایی هر چه تمام تر نقش یک رهبر ارکستر بسیار سختگیر را ایفا کرده بود و برای این کارش تمام جوایز گلدن گلوب ، بفتا و انجمن بازیگران را برای نقش مکمل مرد تصاحب کرد و به احتمال زیاد جایزه اسکار را هم تصاحب می کند .

فیلم ««شلاق»» که در ۵ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار است در طول فصل جوایز فقط نامزد یک جایزه معتبر که آن هم بفتا بود نیز شده بود و جوایز چند انجمن هم تصاحب کرده بود . این فیلم زیبا تقریبا هیچ شانسی برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم ندارد اما تاثیر بسیار زیادی در زندگی حرفه ای کارگردان جوانش یعنی دیمین چازل به علاوه برخی بازیگرانش خواهد گذاشت .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۸. نظریه همه چیز / The Theory of Everything

فیلم ««نظریه همه چیز»» زندگینامه فیزیک دان معروف استیون هاوکینگ به همرا همسرش جین وایلد هاوکینگ می باشد . استیون هاوکینگ که توانایی بالایی در ریاضی و فیزیک دارد تزی می دهد که سیاه چاله ها باعث به وجود آمدن جهان شده اند و موضوع تزش را “زمان انتخاب می کند ، هاوکینگ زمانی که درحال تحقیقات است به یک بیماری عصبی نادر دچار می شود که به مرور زمان ماهیچه های بدنش از کار می افتند و توانایی حرف زدن ، راه رفتن و غذا خوردن را ندارد اما او در همین حین به کمک یک رایانه هوشمند کتاب “تاریخچه زمان” را می نویسد و به شهرت جهانی دست می یابد .

جیمز مارش که در سال ۲۰۰۹ برای ساخت مستند ««مرد روی سیم»» جایزه اسکار را تصاحب کرد ، کارگردانی ««نظریه همه چیز»» را برعهده دارد او این فیلم را بر اساس فیلمنامه آنتونی مک کارتن که از روی کتاب “سفر به بی نهایت : زندگی من با استیون” اثر جین وایلد هاوکینگ نوشته شده است نیز کارگردانی کرد . مارش برای کارگردانی این فیلم تنها نامزد دریافت جایزه بفتا شد اما آنتونی مک کارتن برای فیلمنامه توانست نامزد دریافت جوایز اسکار و بفتا شود که در این بین جایزه بفتا بهترین فیلمنامه اقتباسی را تصاحب کرد .

ادی ردماین ، فلیسیتی جونز ، چارلی کوکس و امیلی واتسون از بازیگران ««نظریه همه چیز»» می باشند . ادی ردماین بازیگر نقش استیون هاوکینگ همه جوایز گلدن گلوب ، بفتا و انجمن بازیگران را تصاحب کرد و نامزد ریافت جایزه اسکار هم می باشد همتای او یعنی فلیسیتی جونز هم نامزد دریافت همه این جوایز شد اما هیچکدام را نتوانست دریافت کند .

فیلم ««نظریه همه چیز»» که در ۵ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار است توانسته جایزه بهترین فیلم بریتانیایی بفتا را تصاحب کند و در چند انجمن و جشنواره دیگر هم جوایزی برده است اما انتظار نمی رود که جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۵ به ««نظریه همه چیز»» برسد .

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵ نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۵

۱ نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

You must be logged in to post a comment.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود