زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

داستان فیلم :

لانگورت پس از سرقت از بانک تصمیم می گیرد همکارش ریو را تحویل قانون دهد تا با خیال راحت طلاها را برداشته و پا به فرار بگذارد. ریو پس از سالها از زندان فرار می کند و به دنبال گرفتن انتقام از لانگورت می باشد و…

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

بازیگر نقش اصلی و کارگردان :

مارلون براندو : مارلون براندو ۳ آوریل سال ۱۹۲۴در ایالت نبراسکا آمریکا به دنیا آمد.

براندو مدتی به مدرسه نظامی رفت و بعد به کارهای مختلفی مشغول شد و نهایتا برای شرکت در کلاس‌های بازیگری راهی نیویورک شد و نزد استادش؛ استلا آدلر، متد استانیسلاوسکی را آموخت.

مدتی بعد براندو به مدرسه بازیگری اکتورز استودیو که الیا کازان آن را اداره میکرد، راه پیدا کرد و در آنجا زیر نظر لی استراسبرگ متد اکتینگ (روشی که بازیگر برای اجرای نقش باید مدتی آن نقش را زندگی کند) را تکمیل کرد.

نخستین حضور براندو بر پرده سینما بازی در فیلم مردان ساخته فرد زینه مان در سال ۱۹۸۵ بود. او برای آماده کردن نقشش در این فیلم بیش از یک ماه خود را دربیمارستان بستری کرد. کاری که از دید بسیاری از بازیگران مجرب آن دوران مانند لارنس الیویه یا کلارک گیبل حماقت محض محسوب می‌شد.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

اویکی از تاثیرگذارترین بازیگران تاریچ سینما است. از فیلم‌های مشهوری که وی در آنها ایفای نقش کرده‌است می‌توان به اتوبوسی به نام هوس در نقش استنلی کووالسکی، در بارانداز در نقش تری مالوی هر دو به کارگردانی الیا کازان و پدرخوانده در نقش دون ویتو کورلئونه اشاره کرد. بسیاری بهترین نقش او را پدر خوانده می‌دانند.

این بازیگر آمریکایی در بین بسیاری از علاقمندان به سینما و منتقدان به عنوان بهترین بازیگر تاریخ سینما شناخته می‌شود. وی در نقش‌های متفاوتی بازی کرده است؛ از شکسپیر تا موزیکال، از درام تا کمدی.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

در مردها و عروسک‌ها در نقش اسکای مسترسون همه را مجذوب کرد. در شورش در کشتی بونتی نقش فلچرکریسچن ضعیف النفس را داشت.ساخت بونتی مصادف بود با قطع پیوند براندو با صاحبان هالیوود. در سال ۱۹۶۰ سربازهای یک چشم را کارگردانی کرد و در تعقیب و انعکاس در چشمان طلایی بازی کرد و سپس در سال ۱۹۷۲ در نقش دون کورلئونه در پدرخوانده ظاهر شد.

هنگامیکه آکادمی اسکار او را به عنوان برنده برگزید، وی زن سرخپوستی را برای گرفتن جایزه، از جانب خود مامور کرد تا به این وسیله توجه عموم را به وضع رقت‌بار سرخپوستان آمریکا جلب کند. وی روز به روز بیشتر معطوف مسائل ومشکلات بشری شد و فیلم‌های آخر او نشانگر این گونه تمایلات سیاسی و اجتماعی اوست.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

zoom_review217

براندو پیشکسوت سبکی معروف به نام متدی بود که بلافاصله پس از او بازیگرانی مانندجیمز دین و مونتگومری کلیفت و سال‌ها بعد پل نیومن، داستین هافمن و رابرت دنیرو با درخشش خود این سبک را در سینمای آمریکا تثبیت کردند.چاقی مفرط درسال‌های پایانی برای براندو بسیار دردسر آفرین بود. فرانسیس فورد کاپولا کارگردان پدرخوانده برای متقاعد کردن تهیه‌کنندگان فیلم برای انتخاب براندو تلاش زیادی کرد.

چرا که عقیده داشتند زمان این بازیگر دیگر گذشته است.پس از پدرخوانده دوباره نام براندو در جهان سینما مطرح شد. پس از این بود که براندو در فیلم‌های مطرحی مانند آخرین تانگو در پاریس، اینک آخر الزمان و آبگیرهای میسوری بازی کرد. نقش کوتاه او در انتهای فیلم اینک آخرالزمان نیزاز به یاد ماندنی‌ترین نقش‌های تاریخ سینماست.

مارلون براندو ستاره افسانه‌ای سینما روز جمعه ۲ ژوئیه سال ۲۰۰۴ در سن ۸۰ سالگی پس از مدت‌ها بیماری در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

دیگر بازیگران : 

کارل مالدن : کارل مالدن با نام اصلی مالدن سوکیلوویچ در یک خانواده مهاجر صرب در شیکاگو در سال ۱۹۱۴ به دنیا آمد و در ایندیانا بزرگ شد. پس از تحصیل در دبیرستان به کار رو آورد و دنبال شغل های مختلف رفت، اما نمی دانست بازیگر می شود. وقتی به اتفاق دوستی یکی از نمایش های برادوی را دید، دوستدار نمایش شد و در مدرسه تئاتر شیکاگو به تحصیل بازیگری پرداخت و فارغ التحصیل شد.

پس از بازی در اولین فیلمش تا هفت سال در فیلمی بازی نکرد و به کارهای دیگری پرداخت، اما توانست در سال ۱۹۴۷ بازی در شماره ۱۲ خیابان مادلن را تجربه کند. هنری هاتاوی (کارگردان) او را در کنار جیمز کاگنی، آنابلا و ریچارد کنت قرار داد. فیلم سیاه و سفید، ۹۵ دقیقه و در ژانر گنگستری بود.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

او ابتدا در مدرسه تئاتر دراماتیک گودمن ثبت نام کرد و پس از مدتی رشته خود را به بازیگری تغییر داد. او در همین سال ها با مونا گرینبرگ همسر آینده خود آشنا شد و به اتفاق در چند نمایش نقش آفرینی کردند. آن ها در سال ۱۹۳۸ ازدواج کردند و دسامبر پارسال هفتادمین سال ازدواج خود را جشن گرفتند. او طی یک دهه بعد در برادوی در نمایش هایی مانند کی لارگو، پسران و سربازان و عمو هری ظاهر شد. مالدن در جنگ جهانی دوم به عنوان سرباز به ارتش پیوست و در همین سال ها در نمایش پیروزی بالدار در نیروی هوایی ارتش بازی کرد.

مالدن پس از جنگ و پیش از نقش آفرینی در اتوبوسی به نام هوس در فیلم هایی چون شماره ۱۲ خیابان مادلن، مکافات عمل، بوسه مرگ، ششلول بند، جایی که پیاده رو و تمام می شود. تالارهای مونته زوما و تصمیم پیش از سپیده دم به نقش آفرینی پرداخت. اتوبوسی به نام هوس زمینه موفقیت های بیشتر مالدن را فراهم آورد و نتیجه آن بازی در فیلم هایی چون روبی جتنری (کینگ ویدور)، اعتراف می کنم (آلفرد هیچکاک) و از همه مهم تر در بارانداز (الیا کازان) بود. مالدن در آن سال ها با کازان و براندو روابطی بسیار صمیمانه داشت.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

هر چند کازان در اوایل سال های ۱۹۵۰ و پس از همکاری با کمیته مبارزه با فعالیت های ضد آمریکایی یکی از چهره های بدنام هالیوود شده بود، اما مالدن تا پایان عمر همیشه از او حمایت می کرد و یکی از کسانی بود که در تصمیم آکادمی برای اعطای جایزه یک عمر دستاورد هنری به کازان در سال ۱۹۹۹ نقش داشت. مالدن در ۱۹۵۹ به لس آنجلس نقل مکان کرد، اما هیچ وقت تئاتر را از یاد نبرد.

کارل مالدن پس از بازی در پانزده فیلم توسط آلفرد هیچکاک برای من اعتراف می کنم (در ایران: اعتراف به گناه / ۱۹۵۳) گزینش شد. در این فیلم متفاوت با داستانی غیر متعارف کارل مالدن با نقشی باورپذیر در کالبد یک پلیس در کنار مونتگمری کلیفت و آن باکستر در اوج روایت حضورش سنگین و راه گشا می شود. بعدها او را بیشتر در نقش های مکمل دیدم و در نقشی طولانی در روایت فیلم ندیدم.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

مالدن در چند مجموعه تلویزیونی نیز بازی کرد، اما به خاطر بازی خویش در سریال پر تماشاگر خیال مرگبار برنده جایزه امی شد. در طول بازیگری اش چندین بار سمت آکادمی هنرها و علوم سینمایی (آسکار) بود.

همسرش مونا گراهام نیز از سال ۱۹۳۸ بازیگر بود، اما هر دو در یک فیلم ظاهر نشدند. به جرأت می توان گفت کارل مالدن پیوسته شایستگی نقش های اول و دشوار را داشت، اما به خاطر هیکل بزرگ و چهره نه چندان قشنگش بیشتر به نقش های خشن و منفی مکمل ظاهر می شد. او یکی از بازیگران پیچیده نقش هایی بود که به سادگی کسی از عهده شان بر نمی آمد.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

اگر منصفانه به اتوبوسی به نام هوس نگاه کنیم، بازی او در نقش میچ به اندازه بازی مارلون براندو تأثیرگذار و عمیق است. مالدن در سه فیلم الیا کازان بازی کرد که از آثار درخشان بازیگری اوست. او در بیبی دال (۱۹۵۶) در نقش شوهری که احساس سرد عروس نوجوانش را به خانه می آورد، به نقش اول ظاهر می شود و با کارل بیکر و ایلای والاک همبازی می شود.

دومین سریال تلویزیونی معروف به مالدن در آن حضور یافت خیابان های سانفرانسیسکو بود. او در آثار قابل اعتنایی چون یولیانا(۱۹۶۰)، پرنده باز آلکاتراز(۱۹۶۲)، همه سقوط می کنند (۱۹۶۲)، پاییز قبیله شاین(۱۹۶۴)، صف قاتلین(۱۹۶۶)، هتل(۱۹۶۷)، بلو(۱۹۶۸) و حادثه پوزیدون (۱۹۷۹) نیز بازی کرد و آخرین بار در میانه دهه نود میلادی در نقش کوتاهی ظاهر شد.

کارل مالدن بازیگر قدیمی سینما در سن ۹۵ سالگی درگذشت

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

نکاتی که احتمالا درباره « سربازان یک چشم » نمی دانید :

نسخه ای که مارلون براندو آن را برای اکران در نظر گرفته بود ۵ ساعته بود اما در تدوین نهایی این مقدار به ۱۴۲ دقیقه رسید. « سربازان یک چشم » با اینکه در گیشه به موفقیت رسید اما مارلون براندو همیشه از تصمیم کمپانی پارامونت بابت کوتاه کردن زمان فیلم گله کرد.

مارلون براندو برای لحظات دراماتیک نقشش، ساعتها در کنار اقیانوس می نشست تا موج های بلندی شکل بگیرد و سپس فیلمبرداری را آغاز می کرد.

مارلون براندو جایگزین استنلی کوبریک برای کارگردانی این فیلم شده بود.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacksمعرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

بی تجربگی مارلون براندو در کارگردانی باعث شده بود تا مدت زمان فیلمبرداری افزایش پیدا کند که با دخالت کمپانی پارامونت بالاخره فیلم در زمان معینی به پایان رسید.

زمانی که قرار بود استنلی کوبریک کارگردان این فیلم شود اعلام کرد که قصد دارد از اسپنسر تریسی برای بازی در نقش دد لانگورث استفاده کند اما مارلون براندو با این انتخاب مخالفت کرد.

با وجود اینکه پینا پلیسر در نقش مادرِ کتی جورادو در این فیلم بازی کرده اما در دنیای واقعی این دو تنها ۱۰ سال اختلاف سنی دارند!

دیالوگ های ماندگار :

ریو : تو ممکنه تنها سرباز یک چشم این اطراف باشی، اما من اونطرف صورت تو رو می بینم.

معرفی فیلم سربازان یک چشم One-Eyed Jacks

منبع : مووی مگ

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

You must be logged in to post a comment.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود