زوم ریویو | دانلود فیلم و سریالهای روز دنیا

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

برای مشاهده بیوگرافی و معرفی کریستوفر نولان به ادامه مظلب مراجعه نمایید

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

 

معرفی کوتاه

می توان گفت فیلم ساختن را از بچگی آغاز کرده بود! او اولین فیلم خود را در سن ۷ سالگی و با استفاده از دوربین ۸ میلی متری پدرش ساخت. او به بعد از فارق التحصیلی هم به فیلم ساختن ادامه داد و فیلمهای کوتاهش نظیر ” تارانتلا ” در جشنواره PBS حضور داشت.
کریستوفر در دانشگاه به تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی پرداخت اما کماکان به فیلم کوتاه ساختن ادامه داد اما اینبار با دوربین ۱۶ میلیمتری! که از جمله فعالیت هایش می توان به ساخت فیلم کوتاهی به نام ” دستبرد ” اشاره کرد که در جشنواره فیلم کمبریج در سال ۱۹۹۶ به نمایش درآمد.

حرفه

نولان اولین فیلم بلندش به نام تعقیب را در ۱۹۹۸ ساخت و نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی‌اش را به عهده گرفت.

نولان در سال ۲۰۰۰ فیلم ممنتو را ساخت. در این فیلم گای پیرس بازی کرد و چهار و نیم میلیون دلار بودجه در نظر گرفت. این فیلم نامزد دو اسکار از جمله اسکار بهترین فیلمنامه برای نولان شد.ممنتو یکی از برترین فیلم‌های این دهه و تاریخ سینما است. تحسین تماشاگران و منتقدان را پس از اکران در برداشت. در این فیلم ساختار غیر خطی داستان فیلم را از آخر به اول روایت می‌کند. یعنی سکانس اول فیلم در اصل سکانس اخر داستان است که در اول فیلم مشاهده می‌کنیم.

گویی فیلم‌های کریستوفر رفته رفته پخته تر می‌شدند. نولان در فیلم بعدی اش (بی‌خوابی) از آل پاچینو استفاده کرد و با یک سناریو جذاب و ۴۶ میلیون دلار آن را به پرده سینماها برد.

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

در ۲۰۰۴ نولان قصد ساخت فیلمی با جیم کری را داشت و آن موقع فیلم نامه‌ای هم نوشته بود اما چون اسکورسیزی به موازات او فیلم هوانورد را می‌ساخت نولان این فیلم را کنسل کرد.

فیلم بعدی نولان پنجمین بتمن تاریخ بود. بتمن آغاز می‌کند بعد از شکست تجاری فجیع فیلم بتمن و رابین روی پرده‌ها آمد و نولان این بار نقاب بتمن را به کریستین بیل داد. با بودجه ۱۵۰ میلیون دلار اکران شد و به خوبی فروش کرد. این فیلم نامزد یک اسکار شد. این فیلم قواعد ژانر قهرمانی را از هم جدا کرد و قواعدی جدید برای این ژانر لحاظ کرد. این فیلم مورد تحسین کامل تماشاگران و منتقدین قرار گرفت.

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بعد از همکاری با کریستین بیل و مایکل کین در بتمن آغاز می‌کند نولان از آنها به همراه هیو جکمن و اسکارلت جوهانسون فیلم حیثیت را ساخت که موضوعی نا متعارف داشت و بسیار دیدنی از آب درآمد. نولان برای ساخت این فیلم تهیه کنندگی و نویسندگی و کارگردانی بودجه ۴۰ میلیون دلار در نظر گرفت. این فیلم نامزد دو اسکار شد. فیلم بعدی او شوالیه تاریکی(The Dark Knight) ود و باز هم کریستین بیل و مایکل کین در آن فیلم حضور یافتند.

فیلم با بازی فوق‌العاده هیت لجر همراه بود و فروش خیره کننده‌ای همراه بود. منتقدین به آکادمی اسکار به خاطر نامزد نشدن فیلم اعتراض کردند و آکادمی هم برای جبران در سال بعد نامزدها را از ۵ عدد به ۱۰ عدد تغییر داد.

این فیلم نامزد هشت اسکار شد که در دو بخش از جملهاسکار مکمل مرد برای هیت لجر برنده شد. در این فیلم با مهارت بالای نویسنده و کارگردان یعنی کریستوفر نولان قواعد ژانر قهرمانی به طور کلی نابود شد. این نوشته‌ای از نقد راجر ایبرت است و او به صراحت این نکته و هنر کریستوفر نولان را بیان کرد.

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

فیلم بعدی وی یک فیلم علمی فلسفی به نام تلقین بود که در آن برای اولین بار با لئوناردو دی کاپریو همکاری کرد و نتیجهٔ فیلم، استقبال کامل منتقدان و تماشاگران بود. این فیلم نامزد هشت اسکار شد که در چهار بخش آن برنده شد.

منتقدین بار دیگر به خاطر نامزد نشدن کریستوفر نولان در رشته بهترین کارگردانی به آکادمی اسکار اعتراض کردند. همچنین فیلم دو نامزدی اسکار اسکار بهترین فیلم و اسکار بهترین فیلمنامه برای نولان را به همراه داشت.

جدیدترین فیلم این کارگردان با نام شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (THE DARK KNIGHT RISES) در تابستان ۲۰۱۲ اکران شد که پایانی بود بر سه‌گانهٔ شوالیه تاریکی این فیلم بسیاری از رکوردهای فروش را جا به جا کرد و رکورد فروش فیلم شوالیه تاریکی ۲۰۰۸ را نیز شکست و سه‌گانه شوالیه تاریکی را به یکی از بهترین سه‌گانه‌های تاریخ سینما تبدیل کرد. فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد تحسین‌های کامل منتقدان و مخاطبان را به همراه داشت.

آخرین اثر نولان با نام بین ستاره‌ای (Interstellar) و با بازی متیو مک کانهی، آن هاتاوی، جسیکا چستین، مایکل کین، کیسی افلک و مت دیمون ۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ به روی پرده رفته است. تا تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۵، در میان ستارگان در آمریکای شمالی ۱۸۵٫۸۸۹٫۰۰۰ میلیون دلار و ۴۷۷٫۳۵۰٫۰۰۰ میلیون دلار در بازار بین‌المللی و در کل ۶۶۳٫۲۳۹٫۰۰۰ میلیون دلار، دربرابر بودجه ۱۶۵ میلیون دلاری فیلم فروخته است.

فیلم رکورد فروش افتتاحیه در آیمکس را با ۲۰٫۶ میلیون دلار در ۵۷۴ سینما، فراتر از عطش مبارزه: اشتعال که با ۱۷٫۱ میلیون دلار رکورددار قبلی بود را شکست. فیلمی با فروش افتتاحیه ۱۳۲٫۶ دهمین فیلم پرفروش افتتاحیه در سال ۲۰۱۴ بود. فیلم در ۶ روز ۲۰۰، در ۱۰ روز ۳۰۰، در ۱۷ روز ۴۰۰، در ۲۴ روز ۵۰۰، و در ۳۷ روز به فروش ۶۰۰ میلیون دلاری رسید.

فیلم دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۴ است. در این پروژه کمپانی برادران وارنر و کمپانی پارامونت با نولان همکاری خواهند کرد که این خود اهمیت این فیلم را نشان می‌دهد. همچنین این فیلم بر اساس نظریه کیپ تورن فزیکدان و اخترشناس آمریکا مبنی بر سفر در کرم چاله‌ها می‌باشد. نولان یکی از طرفداران دوربین‌های آی مکس می‌باشد.

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

با این نشانه ها او را می شناسند :

معمولا بازیگران فیلمهایش بریتانیایی هستند و غیر آمریکاییان نقش آمریکاییان را بازی می کنند

معمولا فیلمهایش اینگونه آغاز می شوند ، فلاش بکی از آخر فیلم به نمایش در می آید

اکثر اوقات بازیگران نقش های اصلی فیلمهایش افرادی با سابقه تیره و تار یا بدبخت هستند

بازیگران فیلمهایش معمولا در نقشهایی متفاوت از آنچه در گذشته بازی کرده اند حضور دارند

در فیلمهایش معمولا قهرمانها مشکلات روحی و روانی دارند! به عنوان مثال می توان به ” آل پاچینو ” اشاره کرد که در” بی خوابی ” مشکل بی خوابی داشت یا ” کریستین بیل ” که در فیلم ” بتمن می آغازد ” از خفاشها می ترسید .

علاقه ای به تعریف داستان بصورت خطی ندارد و ترجیح می دهد فیلمهایش پیچیده و غیر خطی باشند

فیلمهایش معمولا با یک مونولوگ فیلسوفانه پایان می پذیرد !

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

نکاتی درباره نولان :

در جریان جشنواره فیلم هنگ کنگ که میزبان فیلمی از ” نولان ” با نام ” پیروی ” بود ، نولان از تماشاگران خواست برای فیلم بعدی اش کمک های نقدی در اختیار او قرار دهند! فیلم بعدی که او با این سرمایه بدست آمده ساخت ” ممنتو ” بود.

از طرفداران سری فیلمهای جیمز باند است

علاقه ای به استفاده از CGI در فیلمهایش ندارد و عمدا در فیلم ” بتمن می آغازد ” از این فناوری استفاده نکرد

هم شهروند آمریکا بحساب می آید هم انگلستان و بخوبی با فرهنگ این دو کشور آشنایی دارد

یکی از طرفداران بزرگ گروه ” رادیوهد ” است

به همراه همسرش ، ” اما توماس”  و ۳ فرزندش در لس آنجلس اقامت دارند

یک رگ ایرلندی هم دارد

در سال ۲۰۰۸ ۴ فیلم از ۶ فیلمی که ساخته بود در لیست ۲۵۹ فیلم برتر سایت IMDB حضور داشت. فیلمهای ” ممنتو ” و ” شوالیه سیاه ” و ” بتمن می آغازد ” و ” حیثیت “

” آغاز ” چهارمین فیلم متوالی از ” نولان ” است که ” مایکل کین ” در آن نقش آفرینی می کند.

” استنلی کوبریک ” و ” ریدلی اسکات ” الهام بخش او در کارگردانی بوده اند.

خودش می گوید  :

من یکی از طرفداران بزرگ ” ریدلی اسکات ” بودم. در واقع من از بچگی عاشق فیلمهای ” بیگانه ” و ” blade runner ” بودم چون در این فیلمها او ما را به دنیایی شگفت انگیزی برد که همه در آن لذت بردیم . همچنین من به دلایلی مشابه عاشق ” استنلی کوبریک ” هستم

من هیچ وقت خودم را آدم خوش شانسی نمی دونم. من یکی از بدبین ترین آدمها هستم. من همینم دیگه !

( درباره فیلم ” پیروی ” ) ما یک ادعای جدی می کنیم و آن اینکه ما کم خرج ترین فیلمی را ساختیم که تابحال ساخته شده است .

بیوگرافی christopher nolan کریستوفر نولان

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

You must be logged in to post a comment.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود